Future Port 2019

FUTURE PORT 2019 - část 2.

Skoro po měsíci je zde tedy finální článek o FUTURE PORTu 2019, který se odehrával na pražském výstavišti a to 10. a 11. září 2019. Doufám, že i díky těmto pár řádkům dostanete lepší obrázek o tom, co se tam dělo a jaké to bylo.

Startupy a cestovky do USA

Druhý den byl více o povídání, poslouchání i zamýšlení se nad celým festivalem. Nejprve jsem se dostal do debaty jednoho z mnoha přítomných startupů s moderátorem. Řešilo se řízení projektu jako takového a jejich cesta do USA, kterou mohli podniknout díky soutěži startupů. Dostal jsem z toho lehký pocit, že se dnes ženeme za tou medailí toho nejlepšího startupu… Hledáme ten nejlepší startup, chceme udělat co nejvýdělečnější startup a nevím co vše… Dokonce jsem v průběhu dne stál u jednoho stánku, kde se slečna domáhala toho aby ji byla zodpovězena ta nejdůležitější otázka  a to: „Jste STARTUP?“ Paní na druhé straně barikády dlouze nechápala, o co slečně jde, načeš jí sdělila: "Ano, jsme mladá firma do 5 let existence…"

Při komunikaci se startupem můžeme někdy mít pocit, že jejich cílem je vlastně vyhrát letenku do USA, kde se mohou konečně potkat s ostatními startupisty světa. Startup někdy vydělá a někdy ne. No a možná se podívá do toho USA do Silicon Valey – to je vlastně to o co jde. Proč se startup nemůže také inspirovat asijskými trhy, proč se stále snažíme přiblížit amerikanismu? Přitom přeci v Číně jsou již technologie i mnohem rozvinutější než v US.

SAB Aerospace Reklama

Vesmír a jeho blízká budoucnost?

Následovaly méně či více zajímavé přednášky a mě zaujala právě jedna o vesmíru v podání brněnského zástupce firmy SAB Aerospace. Musím říct, že na českého prezentujícího měl perfektní prezentaci i proslov. Mělo to tah i sílu. Docela si troufám říct, že mě to dostalo a jeho satelit bych si hned pořídil… Nyní tedy k tomu, co říkal. Jednalo se o to, že nyní vyvíjí horní hlavici (bohužel nevím odborný název), která by dokázala na jeden odpal dostat do vesmíru až 96 družic.

Z toho tedy pár poznatků:

  1. Nikdy jsem se vlastně nezamýšlel nad tím, jak funguje odpalování družic a jak se dostávají na oběžnou dráhu…
  2. Nevěděl jsem tedy, že se vůbec posílají po více kusech.
  3. Nyní se posílají po cca 4 kusech.
  4. 96 kusů je opravdu hodně.

Následně jsme si představili velikost družice budoucnosti, které je OPRAVDU malá! Družice bude mít cca 30 cm a pokud bychom je dokázali posílat na orbit v takovém množství, tak se možná brzo dožijeme toho, že mít vlastní družici nebude vůbec žádný luxus – tím tedy zpět k tomu, že bych si ji od tohoto pána ihned koupil.

Bídné děti v sítích

Dostáváme se asi k poslednímu „šokujícímu“ tématu daného festivalu. Tím jsou jak jinak než naše děti (ale asi i my). Jan Müller a paní Lidija Zavoralová nás vnesli do světa hrůz mladého internetu!

Jak strašlivé.

Müller

Nejprve přišel na řadu pan Müller a jeho kniha „Děti v síti“. Korporace z našich dětí tahají informace a chtějí je zpeněžit. Lákají naše nevinná děťátka na bonbónky a my si nevíme rady, jak je chránit (paradox, že paní Zavoralová pracuje v Alza.cz). Nerozumíme ani neznáme aplikace jako je Tik Tok – jak hrozné, přitom se na ty videa našich dětí mohou dívat divní lidé. Jako vážený rodič se tak musím naučit pracovat s těmito aplikacemi a znát počítačové hry, abych mohl těm svým špuntům radit, nebo je směrovat, aby šli na tu školu a měli ten super titul.

Proč? Proč se tak děsit. Ano je toho opravdu hodně. Hry, aplikace, weby – další a další „sociální“ sítě, které nás učí samotě a individualismu. Nevidím ale jediný pozitivní důvod, proč by se rodič měl věnovat tomu, aby porozuměl hrám svého dítěte, nebo aby se tak strachoval aplikace jako je TikTok. Mimochodem, před pár lety byla aplikace Snapchat brána jako podobné kontroverzní aplikace „dětí“. Všichni se jí smáli a nechápali, jak to vůbec někdo může používat. A ejhle – máme tu Instagram, který si nápad u Snapchat propůjčil a všichni rodiče si radostně vytvářejí příběh na Instagram, nebo jak se tomu tam říká.

Milé maminky a tatínkové, prosím vás, uklidněte se, a prosím, neučte se používat dětské hovadiny, Raději dospějte.

Zavoralová

Pak přišla paní Zavoralová a její velmi zajímavý film o tom, jak se 12-ti letá holčička rychle propojí na sociální síti s dospělým mužem. Pak si s ním píše a video-telefonuje! Vcelku šokující, uznávám. Stejně jako poznámka paní Zavoralové – all males OF COURSE. Jistě. Všichni muži jsou předurčeni k tomu, aby byli těmi násilnými grázly. Nemám asi nic proti tomu říct, že to vše byli muži, ale "of course"? Jinak kdo by to vlastně byl, když to byly 12-ti leté holčičky…

Závěrem

Celý Future Port se nám více než líbil. Není to tak, že bychom se vším souhlasili nebo nesouhlasili, ale je to o tom, že jsme se museli podívat takzvaně "outside of the box". Celý festival nás donutil se na některé věci podívat jinak a s větší perspektivou na věc. Vcelku tedy hodnotím festival jako velmi pozitivní zážitek, na který jdu příští rok definitivně znovu!