Firefox Mozila Logo

Nahradí snad Nový FireFox Mozilla – Google Chrome?

Nový Firefox jde do „války“ proti „špehům“ na internetu. Chce být prohlížečem, který bude hlavně na straně uživatlů.

Remarketing a online marketing? Co to je?

Ti z vás, kteří úplně nejsou znalí on-line marketingové problematiky, nebo jste se o to jen nikdy nezajímali, nyní pozorně čtěte. Pokusím se na pár řádcích objasnit co to je, jak to funguje a v čem je to tak super i ne-super.

Online marketing je tak mocný proto, že je možné skvěle zacílit. To znamená, že jsme schopni přesně určit komu se naše reklama má zobrazovat a komu ne. Například tedy:

Tehotné ženy, 25-35 let, již s jedním ditětem, bydlící v Praze 1, milující růžovou a poslouchající Rammstein.

Dobře úplně neručíme tu růžovou, ale jinak bychom se mohli k takovým ženám dopracovat! Jsme teprve na začátku. To zázračné se děje při dalších nástrojích, kdy si zde řekneme základní a to:

  • Obecný remarketing
  • Facebook look-a-like publikum

Obecný remarketing

Remarketing znamená, že když navštívíte stránku firmy a hledáte na jejich webu například ponožky, tak vás následně na internetu bude tato firma dohánět na každém kroku. Budete mít internet plný ponožek, pokud má tato firma dobře uchopený remarketing a pokud vás vyhodnotí jako potenciálního kupce (koukali jste se na ponožky déle jak 5 minut, nebo cokoliv jiného…).

Facebook look-a-like publikum

Toto je už trochu zajímavější… Představte si, že máte e-shop, kde u vás již nakoupilo 10 000 zákazníků. Vy byste rádi svou reklamu ukazovali zrovna těmto lidem (to je snadné jak na Facebooku, tak na Google, tak kdekoliv jinde na internetu) ale ještě raději, byste ukazovali vaší reklamu lidem, kteří jsou svými profily (osobnostními, instagramovými, Facebookovými…) nejvíce podobní vašim zákazníkům.

A zde tedy přichází look-a-like publikum.

Zapojíme do toho trochu statistiky a řekněme, že nám bude stačit publikum, které bude na 99 % stejné jako mých 10 000 zákazníků. Světe div se – Facebook nám dodá desítky tisíc lidí, kteří jsou stejní svými profily jako mí zákazníci s 1% odchylkou. To je pecka!

Mohu si však říci, že nebudu tak náročný a mohu chybu zvolit a 5%… To pak mám těch lidí stovky tisíc (ale jak mi bylo jednou na školení řečeno – nepoužíváme look-a-like publikum vyšší než 3%, pak už je to totiž moc zředěné asi nebo co…).

Co s tím?

Nic.

V zásadě je lepší se smířit s tím, že o Vás vědí. Kdo? Korporace a firmy. S příchodem Facebooku, kdy jsme odhodili naše NickNames a řekli jsme doopravdy kdo jsme, a nejen to, se internet drasticky změnil a mění. A to je dobře. Jen je důležité o tom vědět.

Zpět k prohlížečům

Používáte-li Google Chrome, tak jste k němu nejspíš přišli stejně jako k celému Google. Bylo to „čisté“, bez zbytečných doplňků, a hlavně bylo to rychlé. Absolutní výhrou byla právě ta rychlost. Dnes si to už neuvědomujeme, neboť rychlý internet má kde kdo nebo spíš všichni. Proto jakékoliv zpomalení v kódu nám nevadí a nevnímáme ho. Chrome ale více a více začíná být malým špehem našeho on-line života.

Nový Firefox nám může trochu pomoci se soukromým i rychlostí. Tím že odstraní dost měřících kódů, které nás sledují, přizpůsobují obsah na stránkách a posílají cenná data firmám i korporacím. Proto načítání stránek je o poznání rychlejší a to i v mobilní verzi aplikace. Musíme se ale spokojit s pár nedostatky, jako například nefungující Java, nebo nepersonalizovaný obsah na webech.

Osobně se mi tento prohlížeč opět začíná líbit a určitě mu pár měsíců dám šanci a možná se opravdu strýčka Google Chrome zbavím. Každopádně práce nového Firefox je opravdu znát – když jsem zavítal na první web, tak mi hned sdělil, že zablokoval cca 10 měřících kódů a nyní se obsah zobrazuje podstatně rychleji a přitom nezatěžuji tolik výkon počítače. Doporučujeme ho také vyzkoušet!